VALİ DOĞANAY'A "ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ" ZİYARETİ

Ziyarette Suriye, Estonya ve Tunus Uyruklu 14 Yabancı Bulundu.

Artvin Valisi Ömer DOĞANAY, Dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefleyen ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi olarak kabul edilerek 2000 yılından itibaren her yıl 18 Aralık'ta kutlanan "Uluslararası Göçmenler Günü" dolayısıyla Artvin'de yaşamlarını sürdüren bazı göçmen aileleri makamında kabul etti.

Ziyarette İl Göç İdaresi Müdürü Gülşen ÇINAR ve Suriye, Estonya ve Tunus uyruklu toplam 14 yabancı hazır bulundu.

Artvin İl Göç İdaresi Müdürü Gülşen ÇINAR, Göç İdaresi Müdürlüğü'nün görevleri ve Artvin'de bulunan göçmenler ve onlara yönelik yapılan çalışmalar hakkında Vali Doğanay'a bilgi verdi.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti olarak evlerini ve gönüllerini açtıklarını belirten ve bütün göçmenlerin gününü kutlayan Vali Doğanay, insanların memleketlerinde mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşarken oluşan bir takım sorunlardan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Hiç kimsenin ülkesini isteyerek terk etmediğini vurgulayan Vali Doğanay;"Ülkede yaşanan iç karışıklıklar ve mağduriyetler bizleri de çok derinden üzüyor. Ülkemize ve ilimize göç etmek durumunda kalan insanların dili, dini, ırkı ne olursa olsun, onlara sahip çıkıp devletimizin, gönüllü kuruluşların ve hatta vatandaşlarımızın yardımlarını ve desteklerini misafir ettiğimiz göçmenlere aktarmaya çalışıyoruz" dedi.

Vali Doğanay ziyaretin sonunda göçmen ailelerin çocuklarının Türkiye'ye uyumları için geliştirilen muyu setleri ve çeşitli oyuncaklar hediye etti.

NEDEN 18 ARALIK
18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2000 yılından itibaren resmi olarak kabul edilerek her yıl kutlanmaktadır. Dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefleyen Uluslararası Göçmenler Günü, BM, bir çok ülke ve göç alanındaki ulusal ve uluslararası kuruluş ve STK'lar tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
 
Kayıt: 23.12.2016
Güncelleme:23.12.2016
Paylaş


WS05